2018-03-14

„Tarmė – tarsi tapatybės kortelė“.
Gražina Kadžytė

MOKYKLOS ŽEMAITUKAI KONKURSE „KORAM ŽEMAITĖŠKA“

Lietuvių kalbos tarmės yra tikras mūsų tautos pasididžiavimas, tikroji tautos gyvastis (A. Girdenis). Tarmės tebėra ta gyva versmė, kuri turtina bendrinės kalbos raišką, tad džiugu, kad turime tarmiškai kalbančių, rašančių, skaitančių žmonių, tikrų gimtosios tarmės sergėtojų.

Š. m. kovo 9 d. 11 val. Jurgio Pabrėžos universitetinėje gimnazijoje jau septintą kartą vyko Žemaitijos regiono mokinių konkursas „Koram žemaitėška“, kuriame dalyvavo jaunieji rašytojai bei žemaitiško žodžio puoselėtojai iš minėtosios gimnazijos, Kūlupėnų Motiejaus Valančiaus ir Marijono Daujoto pagrindinių mokyklų, VšĮ Pranciškonų gimnazijos bei mūsų mokyklos.

Konkurso-šventės dalyvius pasveikino gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Jadvyga Miežetienė (viena iš renginio organizatorių), įstaigos direktorė Asta Burbienė. Žiūrovams parodyta literatūrinė kompozicija „Lesiau meilės grūdus“, pristatytas kūrybos almanachas „Žemaitiu žemie – žemaitiu kalba 2017“. Minėtoje rinktinėje galima rasti ir mūsų mokyklos buvusių bei esamų mokinių (Justinos Šiaulytės, Ingridos Šlevinskaitės, Gabrielės Mataitytės, Ingridos Juškaitės, Mykolo Daračiaus, Alvydos Jedenkutės) žemaičių tarme sukurtus tekstukus.

Šiais metais konkurse „Koram žemaitėška“ dalyvavo ir „žemaitėška pasėrokava“ mūsų mokyklos 3 klasės mokinys Jokūbas Domarkas (pasaka „Stebuklings maišos“), ketvirtokė Gabrielė Mataitytė (pasakojimas „Kalēlė Čita“), 5 klasės mokinė Orinta Astrauskaitė (eilėraštis „Zīlė“), šeštokė Kamilė Narvilaitė (humoristinis pasakojimas „Nomėi īr geriausē“) bei 9 klasės mokinė Ingrida Juškaitė (pasakojimas „Mona babītės prisimėnėma“). Didžiuojamės, kad net trims mokinėms – Gabrielei, Kamilei ir Ingridai – įteikti laureatų diplomai. Kiti vaikai pagerbti padėkos raštais (konkursui mokiniai ruošėsi su pedagogėmis R. Bitautiene, A. Prižginaite, V. Brunaliene, M. Žeimiene).

Kalba ir tarmės – itin svarbi mūsų tradicinės kultūros dalis. Mes, lietuviai, esame maža tauta, todėl turime puoselėti ir branginti tuos dalykus, kurie mūsų tautą išskiria iš kitų. Vienas iš tokių dalykų ir yra tarmės.

Atnaujinta 2024-03-26 © Kartenos vidurinė mokykla. Visos teisės saugomos. Sprendimas:Creative partner